„Masaż powięziowy” to od kilku lat must have jeżeli chodzi o usługi w prywatnych gabinetach fizjoterapii.

Napisałam masaż w cudzysłowie, bo nie do końca rozumiem tą nazwę – dla mnie praca z powięzią to terapia, manipulacja, a masaż, nawet klasyczny jest również jej rodzajem. Niespecyficznym, nie celowym, ale jednak.Bo czym tak na prawdę jest powięź?

Sieć powięziowa jest jednolitą, nieprzerwaną strukturą rozchodzącą się po całym ciele i otaczającą oraz przenikającą wszystkie tkanki. Kształtem przypomina pajęczą sieć. Charakterystyczną cechą tej tkanki jest to, że jej włókna przebiegają w wielu różnych kierunkach, co daje nieskończone możliwości przebudowy, oraz bardzo dużą elastyczność. Funkcją powięzi jest ochrona innych tkanek, przenoszenie napięć w całym ciele i formowanie naszego „miękkiego szkieletu”.Powięź układa się też w charakterystyczne linie napięć przez Thomasa Myersa nazywane Taśmami Anatomicznymi, ale o tym w innym poście .

Terapeuta poprzez działanie manualne i czynnych ruch pacjenta może formować kształt, albo raczej gęstość powięzi, tam gdzie jest ona zaburzona.Zaburzenia powięzi powstają w wyniku nakładających się przeciążeń lub mikrourazów oraz naszych codziennych nawyków ruchowych i posturalnych. Na szczęście jest to tkanka bardzo plastyczna i nawet stare urazy można zniwelować poprzez pracę z nią. Obecnie to terapia mięśniowo-powięziowa jest moją ulubioną formą pracy, która daje wymierne efekty.

Zapraszam serdecznie na konsultację i wizytę

Kasia Jaskólska Fizjoterapia Centrum

ul. Nowotoruńska 8

85-840 Bydgoszcz

Tel: 733 396 633

Recommended Posts